datisbazar-gates-poop2
617

بیل گیتس و بوی توالت

بوی موفقیت

ترجمه: تحریریه داتیس بازار

بتازگی سفری داشتم به سوئیس برای بو کردن بوی گند یک چاه توالت. آنچه  استنشاق کردم همانند یک ضربه قوی به سوراخهای بینی ام بود، یک ترکیب قوی از تعفن فاضلاب، بوی گند اطراف انبار و گاز آمونیاک همراه استفراغ (یا بوی بد پنیر پارمسان). بوی بدی که مرا تکان داد.

خوشبختانه، شانس بو کردن عطری بسیار تازه و خوشبو را هم در طول سفرم داشتم. من همچنین اولین عطر ویژه توالتهای بدون بو و نیز سرویسهای بهداشتی آینده را استشمام کردم.   

طی بازدید از کارخانه خانوادگی فیرمنیش در ژنو سوئیس توانستم بوهای مختلفی را استشمام کنم. این شرکت 120 ساله در تهیه برخی از بهترین عطرهای شناخته شده در جهان و افزودنیهای طعم دارِ نوشیدنی ها و غذاها شهرت دارد.

فیرمنیش از جدیدترین شرکایِ بنیادِ ما در تلاش برای بهبود بهداشت در فقیرترین کشورهای جهان است.

من، پیش از این پیرامون چالشِ بهداشتِ جهانی مطالبی نوشته بودم. در این زمینه ، آمار و اعداد سرسام آور هستند.

یک میلیارد نفر در کره زمین ، برای اجابت مزاج به توالت دسترسی ندارند و در فضای باز، دستشویی میکنند. سه میلیارد نفر دیگر از توالت استفاده میکنند اما خروجی توالت آنها نیز به منابع آبی و غذایی، نشت میکند.

حدود 800،000 کودک زیر 5 سال هر سال از اسهال، ذات الریه و دیگر عفونت های شایع ناشی از آب ناسالم و عدم بهداشت مناسب ، جانِ خود را از دست میدهند.

فراتر از درد و رنج انسانها، مشکل اینجاست که این مسئله، موجبات کند کردن توسعه اقتصادی کشورها را نیز فراهم میکند.

فقط در کشور هند، عدم بهداشت مناسب،  هزینه ای بالغ بر 55 میلیارد دلار سالانه دارد که این هزینه معادل 6 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) است.

حال از یک شرکت تولیدکننده عطر، چه کمکی ساخته است؟

بخاطر موضوع بو!

در حال حاضر و در سراسر جهان، میلیون ها توالت جدید برای پایان دادن به دفع مدفوع در فضای باز ، ساخته میشوند. بویژه در کشور هند که یک برنامه ساخت و ساز توالت در سطحی گسترده در حال انجام است.

ساخت توالت جدید، خبر خوبی است. اما متاسفانه، بسیاری از این توالت های جدید، به خصوص توالتهای چاهی، بخاطر بوی بد آن، استفاده نمیشوند و مردم همچنان ترجیح میدهند بخاطر هوای تازه، در فضای باز دستشویی کنند.

این موضوع، نگران کننده است و برای پیشرفت بهداشت جهانی بعنوان یک تهدید، تلقی میشود.

چند سال قبل، پایه و اساس «اجلاس بو» در بنیاد گیتس، به بحث در مورد راهکارهایی برای مقابله با این مشکل بنا نهاده شد. نمایندگانی از شرکت فیرمنیش در میان شرکت کنندگان اجلاس بودند و فکر کردند که می توانند در این زمینه کمک کند.

با بیش از یک قرن تجربه در زمینه تولید عطریات و طعم، شرکت فیرمنیش روش های پیچیده ای را برای تجزیه و تحلیل بو و شکستن آن به اجزای شیمیایی، توسعه داده است.

آنها کار خود را در تیم بهداشت با پرسیدن یک سوال اساسی آغاز کردند؟ چرا توالت ها، بوی خیلی بد می دهند؟

پاسخ ممکن است بدیهی به نظر آید. اما بوی توالت در واقع کاملا پیچیده است. بوی توالت از بیش از 200 نوع  ترکیبات شیمیایی تشکیل شده است. این بو بسته به دفع ادرار و مدفوع در زمانهای مختلف و باتوجه به رژیم غذایی و وضعیت سلامت فرد، متفاوت است. محققان فیرمنیش می خواستند بدانند که کدام عامل نقش موثری در بوی وحشتناک ادرار و مدفوع دارد.

آنها چهار عامل مهم را پیدا کردند: ایندول، پی-کرسول، دیمتیل تریسولفید و اسید بوتیریک

سپس آنها از دانشمندان خود خواستند با استفاده از ترکیبات مصنوعی، بویی شبیه آنرا دوباره سازی کنند.

به عبارت دیگر، آنها عطری ساختند که بوی مدفوع و ادرار کهنه میداد. عطر مدفوع!

 برای اینکه آنها مطمئن شوند که بوی تهاجمی خوبی ساخته اند، شرکت فیرمنیش از مردم در مورد بوی آن سوال کرد. افرادی در سوئیس، هند و آفریقا مورد سوال قرار گرفتند که آیا این عطرها ، نزدیک ترین تقلید یک توالت بد بو هستند؟

نتیجه تلاش آنها چه بود؟

عطری که طی سفرم ، آنرا استشمام کردم.

datisbazar-gates-poop2

بیل گیتس در حال استشمام عطر توالت

من بینی خودم را نزدیک به یک لوله شیشه ای در مرکز تحقیقات فیرمنیش قرار دادم و بوی مورد نظر به داخل آن دمیده شد. همانطور که آنرا در بالا توصیف کردم (به وضوح) ، آن بو بدترین بوی توالتی بود که من تا آن موقع استشمام کرده بودم.

 

حال با در اختیار داشتن عطر مدفوع، محققان فیرمنیش می توانند با آزمایش رایحه های دیگر، کاوش کنند که چگونه میشود به طور موثر برای این بوی نامطبوع، ماسکی تولید کرد.

در تاریخ طولانی مبارزه با بوی نامطبوع، نظیر بوی عرق زیر بغل، در دنیا یک راه حل بیشتر برای این مشکل وجود نداشت.

 ما از عطرهای خوشبو استفاده میکنیم تا بوی بد را مخفی کنیم. شبیه مخفی کردن خاک در زیر فرش. فیرمنیش قصد دارد تا یک رویکرد نوآورانه به این چالش قدیمی داشته باشد. آنها می خواستند در سطح مولکولی به ارتباط بین بینی و مغز ما حمله کنند.


بینی ما 350 گیرنده بویایی دارد، هر یک از این گیرنده ها احساس جدیدی از تجربه بوی یک گل رز تا بوی بدِ پا را به ما میدهند. فقط تعداد انگشت شماری از این گیرنده های بینی، به ما اجازه استشمام بوهای خیلی زننده را میدهند. با این آگاهی، محققین فیرمنیش توانستند بوهایی تولید کنند که گیرنده های بینی ما را مسدود کنند و این باعث میشود که ما نتوانیم دقیقاً بو را تشخیص دهیم.

datisbazar-gates-poop-1-article

رابطه بین گیرنده های بینی و مغز ما

این روش مشابه هدفون حذف سروصداست که بسیاری از مردم برای جلوگیری از سر و صدای موتور جت  هواپیما، در پروازها از آن استفاده میکنند.

با استفاده از مدارات الکترونیک در هدست، یک موج صوتی با اختلاف فاز 180 درجه نسبت به سر و صدای محیط ایجاد میشود که این موجب مسدود شدن سروصدای محیط میشود.

این موج صوتیِ جدید باعث حذف صداهای ناخوشایند شده و اجازه می دهد تا شما از سکوت لذت ببرید.

به همین ترتیب، مواد تشکیل دهنده در عطرهای تولید یافته توسط فیرمنیش، مانع از فعال شدن حساسیت گیرنده های بویایی میشود.

با مسدود کردن این گیرنده هایی بویایی، مغزِ ما قادر به تشخیص بوی بد نیست.

من فرصتی داشتم تا بصورت عملی ، مسدود شدن حس بویایی را تجربه کنم.  

من دعوت شده بودم تا بینی خودم رو جلوی لوله ای شیشه ای بگذارم و مخلوطی از عطر مدفوع را برای مسدود شدن سایر بوها استشمام کنم.

بوی بسیار مطبوع و خوشایندی بود. شواهدی از بوی زننده ای که قبلا آنرا تجربه کردم در آن وجود نداشت. به جای فاضلاب بد بو، عرق، و پنیر گندیده، من یک عطر و بوی گلِ لذت بخش استشمام کردم.

حال سؤال این است که آیا این تکنولوژی به اندازه کافی برای ایجاد تفاوت در جوامع با بهداشت نامطلوب ، نقش خوب و تعیین کننده خواهد داشت.

به همین دلیل ، فیرمنیش در حال راه اندازی پروژه های آزمایشی در سراسر هند و آفریقاست که ببیند آیا میتواند با این رایحه، افراد بیشتری را به استفاده از توالت تشویق کند.

آنها همچنین مایلند تا مشخص کنند پخش بهتر عطر با کدامیک از روشهای اسپری، پودر، یا هر چیز دیگری مناسبتر است. هدف نهایی این است که محصولی مقرون به صرفه و آسان برای استفاده ارائه شود.

من همچنان به خاطر نوآوریهایی که در زمینه بهداشت در جریان است ، شگفت زده می شوم.

 تا همین اواخر، بهداشت یک تابو بود.

این موضوع، نه منابع مالی و نه محققان را جذب نمیکرد و برای آنها جاذبه ای نداشت.

 در حال حاضر، ده ها تن از پژوهشگران، فناوران، و تصمیم گیرندگان از هر دو بخش خصوصی و دولتی در کنار یکدیگر در تلاش برای یک راهکار مناسب هستند. با هم، ما در حال کار برای شناسایی و توسعه راهکارهایی هستیم که موجبات سلامت و احترام محله های فقیرنشین شهری و دیگر جوامع پر جمعیت را فراهم میکند. جوامعی که نیاز به بهبود وضعیت بهداشت خود را دارند.

من هیجان زده هستم  که ببینم فیرمنیش با اینهمه تخصص و خلاقیت، چگونه این چالش را با روشهای به روزِ خود، حل میکند و موجباتِ پیشرفت و توسعه را فراهم می سازد.

این یک روز شلوغ برای بینی من و 350 گیرنده بویایی من در سفر ژنو شده بود.

 اما هنوز منتظر یک عطر خوشبو و معطر هستیم و آن بوی موفقیت است. زمانی که مردم ، استعدادهای خود را بکار می بندند تا با هم، دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنیم.

 • لطفا نظرات خود را پیرامون موضوع عطر توالت و بنیاد بیل گیتس در پایین صفحه، مرقوم فرمایید.

  datisbazar-gates-poop-article

  ویدئوی یوتیوب پیرامون بوی توالت

آدرس ویدئویی در یوتیوب پیرامون موضوع عطر توالت:https://www.youtube.com/watch?v=oXbk7kotVlw

دیدگاه ( 2 )

 1. رضا29 نوامبر 2016

  اطلاعات مفیدی بود
  نمیدونستم میلیونری مثل بیل گیتس، دغدغه بوی توالت و تولید عطر توالتهای بی بو را در سر داره.

 2. محسن29 نوامبر 2016

  هیچوقت فکر نمیکردم که یک میلیارد نفر در کره زمین، بدون توالت و در فضای باز دستشویی میکنند!
  کاش اطلاعاتی هم در این زمینه پیرامون کشور خودمون ایران داشتیم که توالتهای چاهی در ایران چه وضعیتی دارند
  و چه تعداد ایرانیها از آنها استفاده میکنند.
  و اینکه وضعیت بهداشت اونها چطوریه؟
  شخصاً از توالتهای بین راهی که اصلاً خاطره خوشی ندارم. 🙁

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*