apple-donald-trump-600
549

ترامپ و کامپیوترهای لعنتی اپل!

جدالِ مولتی میلیاردرها!

نوشته: تحریریه داتیس بازار

رقابت کاندیدای ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، اکنون به پایان رسیده است. حالا سرمایه داران فکر میکنند که با مدیریت تاجری همچون ترامپ بر کلیه امور ایالات متحده، چه بر سر سرمایه آنها خواهد آمد.

یکی از شرکتهایی که باید نگران آینده خود باشد، شرکت پرآوازه اپل است.
سهام اپل طی کمپین تبلیغاتی دونالد ترامپ، آماج حملات مستر پرزیدنتِ حال حاضرِ آمریکا بود. سهامِ این شرکت هم اکنون با عنوان
AAPL در NASDAQ ارائه میشود.

رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، به دفعات از شرکت اپل بعنوان نمادِ سوءمدیریت در آمریکا یاد کرد. ترامپ به کشمکش های اپل پیرامون مالیات در اروپا و تامین منابع این شرکت از کشور چین ، بعنوان مثالهایی از نقض حقوق کارگران ایالات متحده اشاره داشت.

دونالد ترامپ حتی به این قانع نشد و در جریان رد درخواست FBI برای بازکردن قفل گوشی آیفونِ تروریستِ حادثه سن برناردینو، درخواست تحریم علیه شرکت اپل را داشت. (منبع: مجله فورچون، 20 مه 2016)

 

ترامپ در فوریه امسال ، اینچنین توئیت کرد:
“من  از هر دو گوشیِ آیفون و سامسونگ استفاده میکنم. اگر شرکت اپل اطلاعات مورد نیازِ مقاماتِ ذیصلاح پیرامونِ تروریست ها را ندهد، من از حالا فقط گوشی سامسونگ استفاده خواهم کرد تا اپل اطلاعات مورد نظر را (به ضابطین قضائی) ارائه کند” (قفل آیفون تروریست را بشکند)
trump-twitt
ترامپ در برنامه تلویزیونی فاکس و دوستان در شبکه Fox news به سرزنش شرکت اپل ادامه داد:
“فکر کنید که اپل به ما اجازه دسترسی به گوشی موبایل یک تروریست را نمیدهد؟! اونها فکر میکنند کی هستن؟ “(منبع: The Verge ، 17 فوریه 2016)

help-fbi-apple

دستور دادگاه به Apple برای شکستن قفل آیفون

در آن زمان، تیم کوک ، مدیرعامل اپل، پاسخ تندی به ترامپ داد:

اپل خوشحال میشود که به موضوع شکستنِ قفلِ آیفونِ تروریستِ مذکور کمک کند، ولی ما نمیتوانیم امنیت میلیونها کاربر آیفون را به خطر اندازیم. چه اینکه FBI نمیتواند روش بازگشایی رمز آیفون را مخفی نگه دارد و لذا درخواست آنها از سوی اپل مردود است.
tim-cook

“ما سخت تلاش میکنیم تا دولت را برای حل مشکلِ این جنایتِ ناگوار، کمک کنیم. ما موافقِ رفتار تروریستها نیستیم و نسبت به آنها دلسوزی نمیکنیم…اما ما نگران آن هستیم که این تقاضا موجباتِ از بین بردن حق استقلال و آزادی ما را فراهم سازد، امری که دولت بایستی از آن محافظت کند. “

 

تشفین ملیک و سیدفاروق در فرودگاه شیکاگو

با اینحال کمپین های تبلیغاتی ترامپ توسط بسیاری از گروههای مردمی حمایت میشد و ترامپ نقش یک مدافع حقوق کارگری در آمریکا را بازی میکرد.

ترامپ افشا کرد که شرکت اپل ، مبلغ 215 میلیارد دلار را در یک بانک ایرلند مخفی نگهداشته است تا از مزایای ویژه مالیاتی بهره مند شود.

ضابطین مالیاتی اروپا سپس به بررسی این موضوع پرداختند و پس از رسیدگی ، اپل را 14 میلیارد دلار جریمه کردند.

ولی حالا چه میشود؟ چه بر سر اپل خواهد آمد؟ تیم کوک برای آینده اپل با ریاست جمهوریِ مردی تاجر  و  پرتوقع همچون دونالد ترامپ چه اندیشیده است.

هم اکنون بخش زیادی از آیفون در چین ساخته میشود. موضوعی که ترامپ ادعا کرد که اگر دفتر ریاست جمهوری آمریکا را بدست آوَرَد ، روش تولیدِ اپل را تغییر خواهد داد.

 

رئیس جمهور منتخب آمریکا  که با قاطعیت ، اینچنین لب به سخن گشود:

“ما تصمیم داریم که اپل را مجبور کنیم تا اون کامپیوترهایِ لعنتی و بقیه چیزها رو در کشور آمریکا بسازه بجای اینکه در سایر کشورها اونها رو تولید کنه”

 باید منتظر بود و دید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*